Po-Pá 9,00-17,00
yanka@centrum.sk
+421 907 831 487

Bretónsko a Normandia

Destinácia: Francúzsko
Kód zájazdu: 1086628
Cena od: N/A
Príplatky od: N/A
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

Je nám ľúto, ale tento zájazd bol už vypredaný a neobsahuje žiadne termíny. Vyberte si prosím iný zájazd.

Popis zájazdu

Francúzsko je malá krajina, zaseknutá medzi Bretónskom a Belgickom. Aspoň tak to hovorí starý bretónsky vtip, krásne poukazujúci na hrdosť tohto kraja, obývaného potomkami Keltov. Normandia spolu s Bretónskom predstavujú esenciu toho, po čom túži každý poriadny cestovateľ. Tieto dva severofrancúzske regióny majú všetko – dlhé pobrežie so strmými útesmi aj nekonečné biele pláže, pyšné starobylé mestá aj maličké rybárske viesky, divú prírodu aj výnimočnú históriu. Či už budete obdivovať megalitické menhiry, jednu z najväčších gotických katedrál sveta v Chartres, stredoveké paláce dávnej metropoly Vannes alebo sa túla uličkami kamenného Locronanu, garantujeme vám, že nebudete vychádzať z úžasu. V Mont-Saint-Michel si môžete spolu s Bretóncami a Normanďanmi zopakovať hádku, komu vlastne patrí tento magický ostrovček s kláštorom, označovaný aj za ôsmy div sveta. Po pripomienke Dňa D na pláži Omaha je nevyhnutné vychutnať si tri normandské „C“ – calvados, cidre a camembert. Alebo vám viac chutia slávne bretónske palacinky? A čo tak ustrice?


PROGRAM:
1. deň:

Prílet do Paríža v ranných hodinách. Odchod do Chartres (UNESCO), kde si pozrieme „matku“ všetkých gotických katedrál sveta Notre-Dame, aj s vzácnou relikviou Panny Márie a tajomným labyrintom, vsadeným do podlahy hlavnej chrámovej lode. Poobede už bretónske Vitré, s výnimočnou atmosférou stredovekého mesta a pevnosťou z 11. storočia na námestí Sv. Yvesa.

2. deň:

Vannes, ktoré preslávili Dumasovi „Traja mušketieri“. Historická metropola Bretónska, s hrazdenými domami, kvetinovými záhradami a unikátnymi stredovekými práčovňami. V Carnacu necháme pracovať našu fantáziu pri pohľade na najväčšie megalitické nálezisko sveta, praveké menhiry tu zaberajú viac ako štyri kilometre. Svoju krásu nám na záver dňa odkryje Divoké pobrežie s polostrovom Quiberon.

3. deň:

Kamenný Locronan nám ukáže, aké malebné scenérie vie vytvoriť človek. Túlať sa jej uličkami vyvoláva v človeku až fyzický pocit blaha, nie nadarmo má táto dedinka povesť najkrajšej vo Francúzsku. O „kúsok“ ďalej budeme obdivovať krásy prírody – „Pobrežie ružovej žuly“, ktoré predstavuje jednu z najkrajších častí Bretónska. Kontrast ružovej žuly, zlatého piesku a nádhernej smaragdovej vody tu vytvára priam rozprávkové scenérie, ktoré navždy zostanú v našej pamäti.

4. deň:

Pokračujeme v kochaní sa. Cap Fréhel ponúka neskutočné výhľady zo 70 metrov vysokých útesov do vĺn Atlantiku. Pri takýchto pohľadoch sa musí rozbúšiť srdce každého dobrodruha... Pás pobrežia si vychutnáme
naplno, popoludní potom zamierime do Saint Malo - známeho korzárskeho opevneného mesta s mohutnými hradbami. Večer je čas na preslávené bretónske palacinky!

5. deň:

Normandia. Kraj camembertu, jablčného Cideru, pochúťok z darov mora. Prezrieme si stredoveké kamenné mestečko Dinan, doslova visiace na svahu nad riekou Rance. V Bretónsku nemôžeme vynechať ani ustricovú farmu, miestne ustrice sú totiž údajne najlepšie na svete! Na záver dňa nás čaká klenot svetovej architektúry, kláštor Mont-Saint-Michel (UNESCO) z 8. storočia postavený na osamelom skalnom brale uprostred mora. Toto miesto je preslávené aj najväčším rozdielom medzi prílivom a odlivom v Európe, hladina sa môže líšiť až o 15 metrov.

6. deň:

Deň D. Pozrieme si pláže spojené so slávnym vylodením v Normandii v júni 1944, ktoré pomohlo definitívne zvrátiť priebeh 2. svetovej vojny na stranu Spojencov. Utah alebo Omaha, Ponte du Hoc už nie sú iba mená lokalít, ale slová, ktoré vstúpili do histórie. V Bayeux pri pohľade na vojenský cintorín, kde sú pochovaní anglickí, československí, poľskí a nemeckí vojaci nás doslova zamrazí. Múzeum vylodenia v Arromanches. Jedná sa o prvé múzeum vybudované na pamiatku 6. júla 1944 a bitky o Normandiu. Je postavené na rovnakom mieste ako kedysi samotný umelý prístav Mulberry, ktorého betónové bloky a pontóny stále môžeme vidieť niekoľko sto metrov od brehu.

7. deň:

Honfleur, mesto s najkrajším prístavom v Normandii, v ktorom sa vrátime do čias pirátov a zámorských objaviteľov. Nesmieme zanedbať ani tri normandské „C“ – calvados, cidre a camembert. Prejdeme legendárnym mostom Le Pont de Normandie a poobdivujeme strmé kriedové útesy v Étretat na slávnom Alabastrovom pobreží. More tu v malebnej zátoke vytvorilo útesy vysoké 70 m – obrovské brány, špice a oblúky môžu svojou veľkoleposťou konkurovať gotickým katedrálam. Také výhľady za prechádzku stoja...

8. deň:

Rouen, hlavné mesto hornej Normandie. Pre Francúzsko znamená veľa, na miestnom námestí Place du Vieux-Marché bola upálená Johanka z Arku. Po ceste do Paríža si ešte spravíme zastávku v Giverny, meste impresionizmu a Clauda Moneta. Jeho dom a záhrady sú dnes otvorené pre verejnosť a ponúkajú fascinujúci prienik do tvorivého sveta tohto geniálneho maliara. Večer odlet z Paríža domov.

CENA ZAHŔŇA:

Leteckú dopravu VIE/Paríž/VIE,

transfer BA/letisko/BA,

mikrobusovú, resp. autobusovú dopravu podľa programu,

ubytovanie v kvalitných 3* hoteloch s raňajkami,

ochutnávku jablčného cideru,

slúchadlá počas prehliadok,

sprievodcu
CK, poistenie proti insolventnosti


CENA NEZAHŔŇA: 

Pobytovú daň v hoteloch,

vstupy,

komplexné cestovné poistenie


OSTATNÉ DOPLATKY:

Letiskové a servisné poplatky 195 €,

za 1/1 izbu 270 €,

za tradičnú večeru 52 €

Sprievodca:
Zuzana Zátopková

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,19 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,47 HRK
Turecká lira  EUR 6,66 TRY
Americký dolar  EUR 1,08 USD

Zobraziť všetky »

Kontaktujte nás

Ak mate otazky, potrebujete pomoct s vyberom vasej dovolenky, napiste nam prosim.

Meno:
E-mail:

Telefón:

Text: