Po-Pá 9,00-17,00
yanka@centrum.sk
+421 907 831 487

Besarábia, Podnestersko a Kyjevská Rus

Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1238226
Cena od: N/A
Príplatky od: N/A
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

Je nám ľúto, ale tento zájazd bol už vypredaný a neobsahuje žiadne termíny. Vyberte si prosím iný zájazd.

Popis zájazdu

Nepoznaná východná Európa je snom každého cestovateľa, ktorý hľadá niečo iné bližšie k našim hraniciam. Neuznané republiky, krajiny zamrznuté v čase, skvelé vína, koňaky a kaviár, autentické úsmevy a aj pobrežie Čierneho mora či Černobyľ. To všetko nájdete na objavnej ceste Besarábiou, Podnesterskom a Kyjevskou Rusou. Viete kam idete?

1DEŇOdlet do exotiky vzdialenej len 90 minút letu

VIEDEŇ - KIŠIŇOV

Odlet do exotiky. Smerujeme do Moldavska, do najmenej známej krajiny Európy a jej hlavným mestom KIŠIŇOV. Naplánovali sme pre vás unikátnu cestu pre milovníkov nevšedných regiónov. Krátky let a sme na mieste. Čo o tejto krajine viete? Prečo sa sem takmer vôbec necestuje? Ukážeme vám, že aj Európa je plný neznámych miest, ktoré čakajú na to, aby ste v nich pozbierali zážitky. Prvá prechádzka hlavným mestom a prvá moldavská hostina, pretože tento zájazd bude lákavým aj milovníkov gastronómie. Ochutnáte na začiatok Mamaligu alebo Placintu? Veríme, že pohárom moldavského vína nepohrdne nikto. Moldavsko nám bude chutiť. Ubytujeme sa v Kišiňove a v hoteli strávime tri noci, aby sme zvýšili naše pohodlie.

2DEŇMiesto o ktorom ani neviete, že existuje

KIŠIŇOV - TIRASPOĽ - KIŠIŇOV

Po raňajkách opustíme Kišiňov a vyberieme sa na miesto o ktorom mnohí ani len netušia, že existuje! Čaká na nás PODNESTERSKO, krajina ktorá oficiálne neexistuje, no ktorá má svojho prezidenta, vlastnú menu, vlajku či parlament. Ak milujete miesta bez turistov a kde sa zastavil čas, tak tento deň bude unikátnym zážitkom. Podnestersko vyhlásilo svoju nezávislosť, ale nebolo to nič platné a žiadna krajina sveta ho neuznala. Po rozpade Sovietskeho zväzu sa oblasťou prehnal vojenský konflikt a dodnes nie je osud Podnesterska vyriešený. Prekročíme bizarnú hranicu, kde nám dajú 24-hodinové víza a tento unikát spoznáme na vlastné oči. Prvý miestom, ktoré nás v bizarnej republike čaká je BENDER so svojou monumentálnou pevnosťou TIGHINA dvíhajúcou sa nad riekou Dnester. Za ňou už leží hlavné mesto Tiraspol. Už tu na nás dýcha atmosféra komunistického skanzenu. Kto si ako prvý všimne kosák s kladivom? Pevnosť bola kedysi najznámejšou v celom Moldavsku a dokonca ju poznal aj osmanský sultán Sulejman Nádherný. Prekročíme rieku a čaká nás prehliadka TIRASPOLU. Toto mesto sa veľmi ťažko dá predstaviť, no každým krokom si budete pripadať ako by ste cestovali desiatky rokov v čase! Zameníme si exotické podnesterské ruble a plastové mince, ktoré sa tu používajú? Toto ste nečakali. Počas pešej prechádzky navštívime sochu večne živého Lenina stojaceho pred parlamentom, pohľadáme monument s tankom, ale aj vojenské pamätníky spomínajúce na viacero konfliktov. Najkrajšia ortodoxná katedrála mesta, široké bulváre, ruské zástavy s portrétmi Putina aj Smirnova, staré vŕzgajúce trolejbusy v národných farbách a atmosféra hlavného mesta na ktorú budete dlho spomínať. V Tiraspole si vychutnáme obed a medzi vrcholy našej návštevy patrí aj fabrika Kvint, kde vzniká najlepší koňak celého regiónu. Koňak tu vyrábajú už desiatky rokov a je to najlepší suvenír, aký si z Podnesterska môžete odniesť domov. Čaká nás ochutnávka a zamilujete si ho. Po prehliadke Tiraspolu sa plní zážitkov vrátime nazad do Kišiňovu. Druhá noc v hlavnom meste.

3DEŇ120 km vínnych pivníc

ORHEIUL VECHI - CRICOVA

Spoznáme okolie hlavného mesta. Vyrazíme na sever k najkrajším a najunikátnejším kláštorom celého Moldavska. Počuli ste už o mieste zvanom ORHEIUL VECHI? Presne tam máme namierené. Hodinka zvlnenou, úrodnou, moldavskou krajinou a sme na mieste. Starý Orhei ako sa tomuto miestu hovorí patrí k prírodným komplexom, ktorý sa za stáročia pretkal históriou. Moldavci tvrdia, že je to najkrajšie miesto ich krajiny a tu tomu uveríte. Meander riečky Raut si ticho tečie a priamo nad ňou vyrástla mohutná skala ozdobená vzácnymi kláštormi. Prejdeme sa až k nim a budete nadšení. Malé kláštory vytesané do skál majú svoju atmosféru akoby ste boli v Gruzínsku či v Meteore. Starý Orhei je otvorenou knihou histórie, pretože sa tu vystriedali snáď všetci, ktorí Moldavsku vládli. Rozpovieme si príbehy o tejto krajine, užijeme si krásnu panorámu a vyberieme sa na juh do mestečka CRICOVA. V Moldavsku je synonymom pre víno a presne preto sme sem prišli aj my. Nebude to len obyčajná ochutnávka moldavských vín, ale aj zážitková prehliadka unikátnych vínnych pivníc vďaka ktorým poznajú Cricovu v desiatkach krajinách sveta. Predstavte si, že Cricova má pod zemou 120 kilometrov vínnych pivníc! Iba jedno jediné miesto na svete ich má viac a aj to leží v Moldavsku! Je to miesto, kde nájdete viac než milión fliaš, kde Putin oslavoval svoje 50.narodeniny a kde sa podľa legendy stratil Jurij Gagarin a našiel sa až o dva dni. Toto jednoducho chcete zažiť. Po prehliadke pivníc si sadneme a vychutnáme si vína s príbehom. Je čas vrátiť sa nazad do KIŠIŇOVA a prejsť sa mestom. Na Kišiňove cítiť ako chce ísť vpred, ako si so sebou ťahá spomienky na minulý režim, no hľadí do budúcnosti. Nazrieme do snehobielej Katedrály Kristovho narodenia a porovnáme si víťazný oblúk s jeho parížskou predlohou. Hlavný bulvár mesta, príjemné kaviarničky, pamätníky a možno budeme mať šťastie aj na blší trh. Rozlúčka s Kišiňovom aj moldavskou kuchyňou a posledná noc v hlavnom meste.

4DEŇBrehy Čierneho mora
KIŠIŇOV - ODESSA

Opúšťame Moldavsko a vyberieme sa na juh do susednej Ukrajiny. Našim dnešným cieľom je slávna, prímorská Odesa. Cestou sa zastavíme v meste BILHOROD-DNISTROVSKIJ s monumentálnou, kamennou pevnosťou na brehu Dnesterského limanu, jazera ústiaceho do Čierneho mora. Ďalší bonbónik našej cesty. Mesto patrí k najstarším v krajine a v jeho založení majú dokonca prsty grécki kolonisti, ktorí tu vybudovali kolóniu Tyras. Nás zaujme obrovská pevnosť Akkerman, jedna z najväčších na Ukrajine, ktorú západní turisti ešte neobjavili. Po zastávke už pokračujeme do legendárnej Odesy, kde nás čaká mimoriadne príjemné mesto. ODESA nie je len známy čiernomorský prístav, ale aj mesto naplnené noblesou, eleganciou starých dní a má v sebe náboj s atmosférou, ktorej tu skôr či neskôr každý podľahne. Ubytujeme sa v centre mesta a prvý krát sa nadýchneme jej ulíc. Porovnáme si moldavskú kuchyňou s tou ukrajinskou a koňak vymeníme za jemnú vodku. Vedeli ste, že Odesa má svoju unikátnu kuchyňu? Ochutnáme a dozvieme sa viac! Prvá noc v Odese.

5DEŇOdkiaľ vyplával krížnik Potemkin?
ODESSA

Na dnes máme naplánovanú prehliadku zaujímavej Odesy. Po raňajkách sa vyberieme do mesta, ktoré vzniklo vďaka cárovnej Kataríne Veľkej. Už v 19.storočí sa tu miešali národy aj náboženstvá a svoju exotickú stopu si mesto ponechalo dodnes. Pozrieme si nádherné divadlo pri ktorom budete mať pocit, že ste vo Viedni, objavíme staré paláce, ktoré zdobia ulice starého mesta a pohľadáme sochu francúzskeho kniežaťa Richelieu v strede námestia. Prečo má svoje miesto v Odese? Prejdeme sa slávnym Prímorským bulvárom s najznámejším hotelom Londonskaja, kde spal aj Čechov, Mastroianni či Putin a kde môžeme skočiť na kávu. Spravíme si fotku pri soche Kataríny Veľkej, ktorá patrí k symbolom mesta a neobídeme ani slávne archeologické múzeum v príjemnom parku. Ikonou Odesy sú slávne Potemkinové schody. Majú 142 metrov a vďaka sovietskemu filmu Krížnik Potemkin vošli do dejín kinematografie. Zbehneme ich nadol až k prístavu a po našej dôkladnej prehliadke budete mať voľný čas na to, aby ste nasávali atmosféru krásneho mesta v jednej zo záhradných reštaurácii alebo skočíte na večeru do zážitkovej reštaurácie Bernadezzi, jednej z najlepšej v meste?

6DEŇCentrum Kyjevskej Rusi
ODESSA - KYJEV

Odletíme z Odesy na krátky vnútroštátny let do KYJEVA. Prehliadka matky všetkých ruských miest a centra bývalej Kyjevskej Rusi. Celodenná prehliadka, ktorú začneme v Opátstve svätého Vladimíra, prejdeme Námestie nezávislosti s archanjelom Michalom – patrónom Kyjeva a dostaneme sa do Katedrály svätej Sofie, ktorá je pod ochranou UNESCO. Pokocháme sa výhľadom zo zvonice na zlaté kupoly kyjevských chrámov. Náš výlet nás zavedie aj do kostolíka svätého Andreja na brehu Dnepra, postaveného v roku 752 (UNESCO). V rušnom centre si dáme kávu v jednej z mnohých kaviarní a aspoň na deň sa skúsime stať Kyjevčanmi. Cítite ten rozdiel medzi Odesou a Kyjevom? Ktoré mesto je vám bližšie? Večer už v tom budete mať jasno!

7DEŇNukleárna katastrofa alebo melange v uliciach Kyjeva?

KYJEV ( ČERNOBYĽ)

Zostanete dnes v uliciach Kyjeva alebo sa vyberiete na fakultatívny výlet na jedno z najznámejších miest krajiny? Máme pre vás pripravený celodenný výlet na miesto obrovskej nukleárnej katastrofy. ČERNOBYĽ – prehliadka mŕtveho mesta Pripjať, známy reaktor č.4, Červený les, dokument o černobyľskej katastrofe a príbehy z ktorých mrazí. Po prehliadke si zmeriame radiáciu a vrátime sa do Kyjeva. Posledné stakančiky vodky, ukrajinský borčš, pelmeni a zajtra odlietame domov.

8DEŇKončíme cestu po európskej exotike
KYJEV - VIEDEŇ

Opúšťame Kyjev a nechávame za sebou unikátnu cestu po európskej exotike. Plní zážitkov odlietame nazad domov

Krajiny

Zobraziť všetky »

Mailing list

Chcete dostávať výhodné dovolenkové ponuky? Zaregistrujte sa a uveďte Vaše dovolenkové požiadavky. Radi Vás budeme informovať.

Meno:
E-mail:

Telefón:

Text: