Telefón: 0907 831 487
E-mail: yanka@centrum.sk

Blízky východ

Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 479716
Cena od: 2 805 €
Príplatky od: 460 €
Poznávacie zájazdy
Exotické zájazdy

Výber termínu

22.02.2019 13 dní 2 805 € +460 € odlet: Viedeň letecká
29.04.2019 13 dní 2 805 € +460 € odlet: Viedeň letecká
26.07.2019 13 dní 2 905 € +460 € odlet: Viedeň letecká
25.10.2019 13 dní 2 805 € +460 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Maximalistická cesta Blízkym východom. Dotkneme sa srdca Osmanskej ríše a čarokrásneho Libanonu, kde sa hory, more a kultúra stretávajú v úžasnej symbióze. Suniti, šiíti, židia, starodávne kresťanské komunity budú po našom boku po celý čas a dozviete sa viac o ich spolužití. Spoločne sa prejdeme miestami, kde vznikla abeceda a boli položené základy dnešnej civilizácie. Nikde inde neuvidíte ich interakciu lepšie.

Naša blízkovýchodná cesta je už roky jednou z najúspešnejších. Dlhoročné skúsenosti z oblasti, odkiaľ pochádzajú tri monoteistické náboženstvá – judaizmus, kresťanstvo a islam. Kolíska civilizácie ale aj moderný svet. Nebojte sa Blízkeho Východu! Čakajú Vás tu usmiate tváre a pohostinnosť, bohatá história a krajšie pamiatky z rímskeho obdobia ako u nás v Európe. Sladučký čierny čaj s mätou, kuracia shawarma, čerstvo vytlačený pomarančový džús. V Petre, jednom zo siedmych divov sveta, sa budete túlať od východu slnka až do zotmenia. Príbehy Tisíc a jednej noci Vám porozpráva cestovateľka Kamila Prešnajderová.1. deň:
Odlet a prílet do Istanbulu, prechádzka centrom mesta. Najeurópskejšie z miest Orientu, ležiace geograficky aj kultúrne na strete Európy s Áziou. Prehliadka Sultanahmetu, centra starého Istanbulu, niekdajší hipodróm s jeho tromi stĺpmi – obelisk, hadí a kamenný stĺp. Hneď vedľa je najnavštevovanejšia Modrá mešita postavená v elegantnom klasickom osmanskom štýle. Kam sa vyberiete potom?

2. deň:
Dáte prednosť poznávaniu a zláka Vás Hagia Sofia či palác Topkapi? Alebo magický potopený zámok? Alebo pôjdete radšej na Veľký bazár? Konštantínove vodné nádrže, miesto, kde v rušnom Istanbule stojí čas. Videli ste Sultána? Intenzívny deň v meste, ktoré leží na oboch kontinentoch.

3. deň:
Z Európy letíme do Ázie. Kolíska stredomorských civilizácií, voňavý, exotický, chutný Libanon. Čaká nás biblický severný Kanaán a domov Feničanov. BEJRÚT: mesto, ktoré vstalo z popola, Corniche a legendárna promenáda, nové mesto, západný a východný Bejrút, kedysi oddelený zelenou líniou. Mesto, ktoré svojou polohou pripomína Nice.

4. deň:
Presun cez libanonské hory do údolia Bikaa. Údolie, ktoré bolo obilnicou Ríma a dodnes má obrovský strategický význam. Hneď za ním ležia antilibanonské hory, úrodné nížiny Sýrie a potom už len nekonečná sýrska púšť. A v strede údolia je BAALBAK: jeden z najväčších magnetov, monumentálny Jupiterov chrám, pri ktorom ostanete stáť v nemom úžase, ôsmy div sveta, triáda Jupiter, Bakchus a Venuša, hexagonálne nádvorie. Turbulentná história moderného Libanonu. ANJAR: pekne zachovalé mestečko z obdobia dynastie Ummajovcov (UNESCO), mestečko plné Arménov, ktorí museli ujsť v 1915 pred pohromou z Turecka.

5. deň:
Južný Bejrút a tábory Šatíla a Sabrá, Hizbulláh a Libanon z inej strany. BYBLOS: druhé najstaršie mesto na svete, fenický prístav, legenda o Adonisovi, sladká stredomorská atmosféra a divadlo, aké ste zaručene ešte nikde nevideli. Viete, kde vznikla abeceda? Tu či v Ugarrite? Najstaršie kasíno v arabskom svete. Odlet a prelet až do jordánskeho kráľovstva. Letisko princeznej Alie a transfer do nášho hotela v hlavnom meste Ammáne. Individuálna návšteva mesta v prípade dostatku času.

6. deň:
Po raňajkách sa presunieme na sever do najzachovalejšieho antického mesta v krajine. JARASH: antické mesto, kde je odkrytých len necelých 20 percent mesta. Dokonale zachované Cardo Maximus s vyjazdenými stopami od rímskych kočov, množstvo byzantských mozaík, divadlo, tetrapylóny. Mestu na križovatke karavánových ciest sa darilo. Uvidíte sami. Úrodná okolitá krajina s olivovými sadmi a drobným poľnohospodárstvom bude v kontraste s tým, čo uvidíme zajtra na juhu krajiny. V údolí Mŕtveho mora sa okúpete v najslanšom mori na svete a uvidíte, že nie je voda ako voda a niekde sa plávať naozaj nedá. Na vlastnej koži si vyskúšate nemožné. Zoberte si noviny, naozaj sa dajú čítať ležiac na vode! Z najnižšie položeného miesta na planéte Zem prejdeme na biblickú horu NEBO, kde je pochovaný prorok Mojžiš. 40 rokov putovania z Egypta po púšti ho priviedlo priamo sem, kde zhliadol vytúženú Zasľúbenú zem. Viete, prečo mu nebolo umožnené do nej vkročiť?

7. deň:
Pustíme sa smerom na juh, kde sa nám pred očami stále viac a viac odkrýva púšť, údolia sú širšie a na koniec sa nedá dovidieť. Predbiehame kamióny, ktoré čaká brutálna 18-hodinová cesta na hranice s Irakom. Naším ďalším cieľom je križiacky hrad KARAK. Monumentálna stavba, ktorá patrí medzi najväčšie križiacke hrady na svete a dlho bola poslednou baštou jeruzalemského kráľa. Viete, čo bolo obľúbenou kratochvíľou Raymonda du Chatillona? Púštnou diaľnicou sa presunieme do Petry. Welcome to Edom. Mojžišov príbeh je živý aj tu, keďže tu podľa príbehu udrel palicou do skaly a vytryskla voda. Švajčiarsky cestovateľ Burckhardt objavil toto skalné mesto v prestrojení v roku 1812. Tajomnú, ba priam magickú atmosféru si mesto udržalo dodnes. Jordánsko je krajinou beduínov a nikde nie je lepšie vidieť ich pôvodnú vlasť ako vo WADI RUM. Najkrajšia púšť krajiny skrýva údolie Wadi Rum, miesto, kde pôsobil aj Lawrence z Arábie a kde sa na pár chvíľ staneme beduínmi aj my.

8. deň:
Splnený sen. Celodenná prehliada Petry, ktorá je ukrytá hlboko v horách, ktorým dominuje Áronova hora s hrobkou Mojžišovho brata. Cez legendárny kaňon sa dostaneme pred červenú pokladnicu Khazneh, známej z filmu Indiana Jones. Kultúra antického kmeňa Nabatejcov sa nám ukáže v celej kráse. Mesto mŕtvych, kolonády, divadlo a do toho hra svetla na červenom pieskovci sa postarajú o nádherné zábery. Kto nájde odvahu a silu prekonať 800 schodov až na koniec, aby uvidel na vlastné oči skrytú perlu Ad Deir? Vo vstupných dverách, ktoré sú vysoké 8 metrov sa budete cítiť ako mravec. Cez Siq sa vrátime späť a zatvoríme za Petrou dvere. Ostane skrytá v týchto tichých, červených horách.

9. deň:
Po skorých raňajkách sa spustíme do hlbokého údolia Mŕtveho mora a ideme priamo k rieke Jordán. Ideme oblasťou, kde je biblická Sodoma a Gomora. Dramatický hraničný prechod medzi Jordánskom a Izraelom, kde sa pomaly dostaneme do reality tejto oblasti. Po absolvovaní všetkých formalít nás čaká Palestína. QUMRAN: miesto zvitkov od Mŕtveho mora, prechádzka po ruinách dávneho osídlenia, audiovizuálna prezentácia. Najstaršie a najnižšie položené mesto na svete JERICHO. Uvidíte, čo dokáže jedna trúba. Prosperujúca oáza pod hladinou mora a v tieni Hory pokušenia, miesta, kde Ježiš 40 dní odolával diablovi, ruiny starého Jericha, ktoré má viac ako desaťtisíc rokov..Z diaľky nás vítajú kupoly a veže jeruzalemských chrámov. večerný príchod do mesta, aké nemá na svete obdoby.

10. deň:
Celodenná prehliadka Jeruzalemu: staré mesto a jeho štyri štvrte moslimská, židovská, kresťanská a arménska, Skalný dóm a mešita Al Aksa. Miesto príbehov, kde Abrahám takmer obetoval Izáka, Múr nárekov, kam si aj Vy vložíte svoje prianie, Via Dolorosa a Chrám Božieho hrobu: miesto poslednej cesty Ježiša Krista. Krivoľaké uličky starého mesta, plné vôní a atmosféry, hora Sion, Večeradlo, Dávidova pevnosť, zvony a muezíni, Damašská brána, nikdy sa nekončiace príbehy Palestíny a Zasľúbenej zeme, sladký mätový čaj. S nami spoznáte toto mesto do poslednej bodky.

11. deň:
OLIVOVÁ HORA a Getsemanská záhrada, miesto Judášovej zrady, ale aj posledného spočinutia Panny Márie. Spoločne zídeme dole Olivovou horou s pohľadom na cintorín, z ktorého vstanú Židia ako prví v súdny deň. Údolie Kidrón a panoráma Jeruzalema. BETLEHEM: Bazilika Narodenia Ježiša Krista, najstarší kostol v Palestíne, Manger Square. Checkpointy a tvrdá realita. Čo sa skrýva za veľkým šedivým múrom? BETÁNIA: miesto Lazarovho zmŕtvychvstania a návrat do Jeruzalema.

12. deň:
Na chvíľu sa ešte vrátime do Negevskej púšte, do pevnosti MASADA: Herodove paláce, miesto hrdinského boja Židov proti Rimanom. Presun na sever krajinym, NAZARET: najväčšie arabské mesto na izraelskom území. Bazilika Zvestovania a Kostol svätého Jozefa, Kána galilejská, miesto prvého a veľmi sympatického zázraku.

13. deň:
GENEZARETSKÉ JAZERO: úrodný kraj na úpätí Golanských výšin, miesta posvätené účinkovaním Ježiša Krista, Hora Blahoslavenestiev a miesto rozmnoženie chleba a rýb, Kristovo mesto Kafarnaum, krst vo vodách Jordánu, kóšer ryba v jednej z najlepších reštaurácií severného Izraela.

14. deň:
Opúšťame sever, príchod na letisko v Tel Avive, odlet a prílet domov.

Cena zahŕňa:
 • medzinárodnú letenku
 • 2 lokálne prelety Istanbul - Bejrút a Bejrút – Ammán
 • 13x ubytovanie v hoteloch strednej triedy 3* v dvojposteľových izbách
 • 13 x raňajky
 • privátnu dopravu klimatizovaným autobusom počas celého zájazdu
 • slovenského sprievodcu
 • 2 x večera
 • asistenčné služby CK
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • letiskové transfery vo všetkých krajinách
 • tajné informácie
 • hraničné poplatky
 • miestnych sprievodcov podľa potreby
 • víza a ich vybavenie

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky cca 345 eur, ostatnú stravu, vstupné do pamiatok a atrakcií  230 eur (exkluzívna cena iba pre CK a zahŕňa vstupné : Topkapi, Hagia Sofia, Baalbak, Byblos, Jarash, amfiteáter v Ammáne, Mt. Nebo, Mŕtve more,  Petru, Wadi Rum, Masadu, Qumrán, sprepitné),  cestovné poistenie a individuálne výdaje


Krajiny

Zobraziť všetky »

Počasie

Izrael
zajtra:   31 °C
Jordánsko
zajtra:   32 °C
Turecko
zajtra:   32 °C

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,88 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,39 HRK
Turecká lira  EUR 5,66 TRY
Americký dolar  EUR 1,17 USD

Zobraziť všetky »