Telefón: 0907 831 487
E-mail: yanka@centrum.sk

Cesta okolo sveta RANGE ROVER edícia 2018

Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 581269
Cena od: N/A
Príplatky od: N/A
Exotické zájazdy
Pobytovo-poznávacie
Plavby

Výber termínu

Je nám ľúto, ale tento zájazd bol už vypredaný a neobsahuje žiadne termíny. Vyberte si prosím iný zájazd.

Popis zájazdu

PROGRAM:

Samarkand UZBEKISTAN

Stredoázijský Uzbekistan, od roku 1991 nezávislý štát od bývalého Sovietskeho zväzu, sa svojou rozlohou skoro 450 000 km2 radí medzi veľké krajiny. Rozprestiera sa od vysychajúceho Aralského jazera po pohorie Ťanšan, podstatnú časť územia zaberá púšť Kyzylkum. Uzbekistan sa rozkladá pozdĺž Hodvábnej cesty – starej obchodnej trasy medzi Čínou a západným svetom. Krajina vlastní niekoľko architektonických klenotov, vrátane islamských mozaikových prác, tyrkysových domov, minaretov a relikvií z dôb, keď ešte centrálna Ázia predstavovala kultúrne a vzdelávacie centrum východného sveta. Z 32 miliónov obyvateľov je 90% sunnitských moslimov. Hlavnými vývoznými artiklami krajiny sú zemný plyn a bavlna. Samarkand je po hlavnom meste Taškente druhým najväčším v Uzbekistane, aktuálne má približne 600 000 obyvateľov. Leží v nadmorskej výške 700 m, na hranici púšte Kyzylkum. Je starobylým miestom s farebnou a pompéznou minulosťou, dôležitým uzlom slávnej Hodvábnej cesty. Alexander Veľký tu zabil svojho priateľa Cleithosa v 4. storočí p.n.l., v roku 1220 ho vyplienil Džingischán. Timur ho v 14. storočí pretransformoval na jedno z najslávnejších historických miest sveta s obrovským bohatstvom a krásou. Osídlenie založené pred 5 000 rokmi prekvitalo až do 16. storočia, pokiaľ mu jeho vysokú strategickú hodnotu na hodvábnej ceste do Číny neodobrali námorné trasy. Starovekí Arabi ho označovali ako „Diamant Východu“ a v Európe toto mesto volali „Kraj vedcov“. Pre moslimov je Samarkand alternatívou Mekky, za život by správny moslim mal vykonať cestu do Mekky, alebo päť ciest do Samarkandu. Ako hovoril jeden básnik, môžete precestovať celý svet, vidieť egyptské pyramídy i ruiny Akropoly, či Koloseum v Ríme alebo byť očarení krásou Paríža... Keď však uzriete stavby Samarkandu, navždy ostanete zasiahnutí jeho magickosťou! Od roku 2001 je mesto zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

 

1.deň

Je skoré aprílové ráno amy dnes odlietame na 26-dňovú Cestu okolo sveta. Po 9 atraktívnych zastávkach a preletení „necelých“ 40 000 kilometroch po severnej pologuli sa v polovici mája vrátime domov. Ale teraz len začíname, tak si poďme našu cestu vychutnať a užiť od samého začiatku! Formálny a rýchly check-in na letiskách Praha a Bratislava a už nastupujeme do „nášho“ Boeingu, pohodlne sa usádzame na „svojom“ mieste. Po privítaní a predstavení sa nášho tímu sprievodcov, lekára, fotografa / portiera a šéfa zájazdu si spoločne pripíjame šampanským na šťastnú a úspešnú cestu. Fešné slovenské a české stewardky a skúsení piloti nás zoznamujú svybavením lietadla, jedálnym a nápojovým lístkom na dnešný deň, ale i dĺžkou a trasou letu do Ázie. Prvý let trvá len niečo viac ako päť a pol hodiny, a preto pristávame v uzbeckom Samarkande už pred obedom miestneho času (pre istotu sme si ale dali skorší obed na palube lietadla). Po pasovej a colnej kontrole (trochu sa vrátime v čase, aby nám bolo jasné, že sme pricestovali do bývalej sovietskej republiky) a slávnostnom privítaní v príletovej hale nás čaká iba krátky 20-minútový transfer do hotela priamo v historickom centre druhého najväčšieho mesta krajiny (Emir Han hotel). Po krátkom oddychu a vybalení kufrov je pripravený neskorý obed v typickej miestnej reštaurácii, kde podávajú výborný samarkandský kebab. Popoludní si spolu prezrieme najznámejšiu lokalitu mesta, jedno z najkrajších námestí sveta – Registan stromi monumentmi: medresami Ulugbek, Sher Dor a Tilla-Kari, a k tomu krásne historické brány, portály a minarety. Neďaleko sa vypínajúca veľkolepá mešita Bibi Chanum s obrovským pravouhlým námestím a dvorom a slávne Mauzóleum Gur Emir sfascinujúcou kupolou a hrobom vládcu Timura Veľkého. Všade krásne tyrkysové mozaiky a skrytý duch slávnej histórie. Ak bude pekné počasie, tak jeden fotoalbum už máme určite nafotený! Orientálna večera s prekvapením na uvítanie a prvý deň na Ceste okolo sveta máme za sebou!

2.deň

Keďže časový a ani klimatický posun nie sú dramatické, na druhé ráno sme pripravení ešte viac spoznávať legendárnu perlu Hodvábnej cesty. Buď sa do ulíc vyberieme sami alebo so skupinou a našimi sprievodcami. Celodenný fakultatívny výlet Samarkand – poraňajkách budeme pokračovať vovčerajšom spoznávaní jedného z najstarších známych miest sveta. Postupne navštívime známe Ulugbekove observatórium, prejdeme sa tyrkysovým komplexom hrobiek Shakhi-Zinda, kde je pochovaný bratranec Mohameda, svätého proroka Islamu. Po obede v miestnej reštaurácii nás čaká posvätné miesto niekoľkých svetových náboženstiev - Mauzóleum Hoja Daniyar, pozrieme sa ako domáci vyrábajú preslávený hodváb a zastavíme sa i na najväčšom miestnom bazáre Siab. Deň zakončíme v samarkandskom vinárstve, kde ochutnáme zaujímavé miestne vína s netradičnými chuťami.

 

Bagan BARMA / MJANMARSKO

Mjanmarsko alebo Barma? V júni 1989 barmská vojenská vláda nahradila anglický názov Burma názvom Myanmar so zdôvodnením, že názov Barma má koloniálny pôvod. OSN a veľa štátov sveta zmenu názvu prijala, opozičné strany a organizácie menšinových národností v Barme ju odmietli ako nezákonnú. Svetové masovokomunikačné prostriedky, odborné a vedecké publikácie nie sú vtejto otázke jednotné. Slovenský záväzný názov krajiny znie Mjanmarsko. Jedna z najchudobnejších krajín sveta, donedávna prakticky uzavretá pred turistami. Na jednej strane to zaručuje takmer isté dobrodružstvo, na strane druhej viac ako 60 miliónov milých „neskazených“ ľudí, z ktorých 90% sú budhisti. Prímorská krajina v juhovýchodnej Ázii pri pobreží Bengálskeho zálivu v Indickom oceáne, s rozlohou väčšou ako Francúzsko, zmenila v priebehu svojich dejín viac krát dramaticky svoju podobu. Vznikali v nej budhistické kráľovstvá, bola kolóniou Veľkej Británie, okupovalo ju Japonsko a aj po získaní nezávislosti vroku 1948 mala tunajšia politická situácia veľmi ďaleko od pokoja. Zo severu do jej územia zasahujú Himaláje, polovicu zeme pokrývajú dažďové pralesy scennými drevinami a opadavé lesy. Mjanmarským, ale isvetovým klenotom je určite Bagan, taktiež hláskovaný ako aj Pagan. Nachádza sa vo vnútrozemí krajiny, ukrytý v džungli na brehu rieky Irrawaddy. Predstavte si, že na rozlohe Bratislavy sa nachádzajú viac ako dve tisícky rôznych budhistických chrámov, pagod / stúp a ruín vrôznych odtieňoch terakotovej farby. Celý deň sa môžete potulovať po prašných cestách a vstupovať všade, kam len chcete, vyliezť na tisíc rokov staré stupy, a to od rána do večera. Vznik Baganu sa datuje takmer na začiatok zrodu kresťanstva. Najväčší rozkvet zažil v 11. až 13. storočí, kedy sa stal hlavným mestom prvého barmského kráľovstva. Odhaduje sa, že v oblasti sa pôvodne nachádzalo vyše 13 tisíc rôznych stavieb a slávu Baganu pochovali až nájazdy vojsk mongolského Kublaj-chána, či padli za obeť zubu času, džungli a občasným zemetraseniam.

 

3.deň

Raňajky, krátky transfer na letisko, nejaké tie formality a už letíme smerom juhovýchod. Po necelých piatich hodinách a dobrom obede pristávame vmeste Mandalay v Barme / Mjanmarsku, kde po pasovej a colnej kontrole presadáme do pristaveného lietadla a po pol hodine sme už v podvečernom Bagane, starobylom kráľovskom meste. Toto je to bájne miesto s viac ako dvomi tisíckami pagod, stúp, chrámov a budhistických kláštorov? Len kratučký transfer do nášho luxusného hotela (Aureum Palace), rýchly check-in a už nás čaká výborná večera v hoteli.

4.deň

Celodenný fakultatívny výlet Bagan – dnes si trochu privstaneme a hneď po raňajkách sa vydávame objavovať čaro tohto jedinečného budhistického miesta. Včera v nádhernom Samarkande a dnes opäť niečo výnimočné, svetové. Prvý ranný pohľad na planinu z vrcholu jednej z nespočetných pagod stojí za to! To sa nedá opísať, to sa musí zažiť! Je toto najpútavejšie miesto na Zemi? Zlatá pagoda Shwezigon, pagoda Gupyaukgyi známa svojimi freskami a chrám Ananda – majstrovské dielo architektúry Mon, to sú naše dopoludňajšie chuťovky. Aby to nebolo málo, tak aj delikátny obed vo výbornej reštaurácii. Popoludňajší program zahŕňa najväčšiu baganskú pagodu Dhammayangyi Pahto, chrámy Thatbyinnhyu a Manuha.

 

Brunej

Sultanát Brunej leží v severozápadnej časti ostrova Borneo, je rozdelený na dve časti oddelených od seba 30 km širokým pásom malajzijskej provincie Sarawak. Značnú časť územia zaberá vlhká pobrežná nížina stropickým podnebím. Na juh od tejto nížiny sa tiahnu riekami rozčlenené pohoria, ktoré pokrývajú tropické lesy s hustou džungľou. V hustých dažďových pralesoch sa skrývajú exotické druhy flóry i fauny, hlavne všade prítomné opice. Brunej obmýva Juhočínske more a Brunejský záliv. Iba malá časť krajiny sa poľnohospodársky využíva, a preto sa až 80% potravín musí dovážať. Mini štátik s rozlohou 5 765 km2 obýva približne 400 000 obyvateľov, prevažne moslimov (tvoria 2/3 populácie). Sultanát patrí k najbohatším štátom planéty vďaka svojim zásobám ropy a zemného plynu, z ktorých dokázal z drobného štátu vybudovať raj na zemi. Ešte do roku 1984 bol súčasťou Britského impéria. Brunejčania neplatia dane z príjmu, užívajú si vzdelanie zadarmo a štát im poskytuje extrémne výhodné pôžičky na bývanie. Veľká časť práceschopných mužov hľadá zamestnanie vo vládnom sektore, ktorý im ponúka nenáročnú prácu za nadštandardné platy – priemerná mesačná mzda činí skoro 2 500 €. Niet preto divu, že sa sultán teší veľkej obľube verejnosti. Obyvatelia Bruneja si dlhé roky vďaka ropnému bohatstvu žili ako v bavlnke a užívali si štedré sociálne výhody. Zásoby ropy sa však zmenšujú a brunejský sultán hľadá cesty, ako krajinu zachrániť pred pádom. Pomôcť mu má aj štátna finančná rezerva 170 miliárd USD. Palác brunejského sultána Istana Nurul Iman v hlavnom meste Bandar Seri Begawan, považovaný za najväčší obývaný palác na svete s viac ako tisíckou miestností, sa verejnosti otvára len tri dni v roku, a to v rámci osláv konca ramadánu a počas vladárových narodenín. Počas týchto ojedinelých príležitostí zavíta do veľkolepého sídla až sto tisíc návštevníkov.

 

5.deň

Dnes sa presúvame do najjužnejšieho bodu našej Cesty okolo sveta, do tajomného mini štátika / bohatého sultanátu Brunej na ostrove Borneo. Po dvoch čisto poznávacích zastávkach nás čaká plážový relax v luxusnom hoteli (The Empire resort), kde dorazíme po 4-hodinovom lete a 30-minútovom transfere zletiska. Pred dobrou večerou v hoteli sa ešte stihneme okúpať v teplom Juhočínskom mori.

6. -7.deň

Brunej nie je len more a golfové ihrisko za našim hotelom. Sú to aj rovníkové tropické pralesy Bornea, tak trochu zvláštne hlavné mesto s krásnym sídlom sultána i najväčšou plávajúcou dedinou na svete a neodmysliteľné ropné plošiny vďaka ktorým je Brunej jednou z najbohatších krajín. Ostaneme relaxovať na pláži alebo si aj niečo pozrieme? Obe varianty znejú dobre! Počas poldenného fakultatívneho výletu Brunej uvidíme v hlavnom meste Bandar Seri Begawan krásny sultánov palác Istana Nurul Iman, v preklade Palác svetla, považovaný za najväčší obývaný palác na svete (žiaľ, uvidíme ho iba zvonka), nádhernú mešitu Sultána Omara Ali Saifuddien, najväčšiu brunejské mešitu Jame Asr’ Hassanil Bolkiah a samozrejme atraktívnu plávajúcu dedinu Kampong Ayer, kde žije až 10% obyvateľstva Bruneja. Pre tých, čo radi spoznávajú aj exotickú prírodu, ponúkame na druhý deň poldenný fakultatívny lodný výlet Proboscis, počas ktorého sa budeme plaviť úzkymi mangrovníkovými kanálmi, pozorovať a načúvať okolitú rovníkovú faunu a flóru ostrova Bornea. Hlavným lákadlom sú dlhonosé opice rodu Proboscis, ktoré za úsvitu alebo za súmraku prichádzajú k vode, dlhochvosté makaky, morské krokodíly, či malé červené rybáriky. Snáď sa nám niektorých z nich podarí na vlastné oči zočiť!

 

Guilin ČÍNA

Čína to nie je len Peking a Veľký čínsky múr, moderný Shanghai, kozmopolitný Hong Kong, či tajomný Tibet, ale aj scénický Guilin. Na čínske pomery len mestečko s pol miliónom obyvateľov leží na juhu krajiny v autonómnej oblasti Guangxi, na brehoch rieky Li. Je to prvé mesto v Číne s plánovaným rozvojom turizmu po roku 1949, i keď s nedokonalým urbanizmom. Je však moderné, čisté, jedno z najatraktívnejších čínskych turistických destinácií (aj pre domácich) s úžasným prírodným bohatstvom. Hlavným lákadlom mesta a okolia (až po mesto Yangshuo) je unikátny krasový terén a fotogenické vápencové hory erodované do fantastických tvarov a formácií na oboch brehoch rieky Li, ale i úchvatné jaskyne, jazerá, zelené parky, terasovité ryžové políčka, pekné pagody, malebné rybárske dedinky a ich milí obyvatelia. Už po stáročia je tento prírodný zázrak s dych vyrážajúcou scenériou zdrojom inšpirácie pre miestnych umelcov, fotografov i romantikov, čoho dôkazom je aj zobrazenie guilinskej krajiny na čínskych bankovkách. Dobrá turistická infraštruktúra, užasnuté pohľady na kopce, veže, či homole vypínajúce sa nad krajinou, návšteva niektorej z krásnych jaskýň (niekedy možno až gýčovite osvetlené), panoramatická plavba po rieke Li i zážitkový raft, ale aj jednoduchí rybári ako zrozprávky, najlepšie ryžové rezance a tradičné papierové vejáre v Číne. Toto všetko a oveľa viac ponúka Guilin.

 

8.deň

Prvý týždeň na Ceste okolo sveta máme za sebou a tešíme sa ďalšie zážitky. Dnes iba tri a pol hodinový let na sever, do vnútrozemia Číny. Už krátko po obede pristávame v scénickej krasovej krajine na brehoch rieky Li, pri ktorej leží aj náš luxusný hotel (Shangri-La Parking Lot). Cestou z letiska sa zastavíme vo Flautovej jaskyni, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších jaskýň sveta. Po večernom ubytovaní krátke osvieženie a dáme si čínsku večeru v dobrej reštaurácii.

9.deň

Dnešný celodenný fakultatívny výlet – plavba riekou Li si nenechá ujsť nikto. Hneď po raňajkách transfer do neďalekého prístavu, kde sa začína naša relaxačno - poznávacia plavba riekou Li domesta Yangshuo, najkrajšou prírodnou scenériou Číny. Nádherné výhľady na tradičné ryžové políčka, malebné dedinky a vápencové útvary vystupujúce priamo z krajiny v neobvyklých tvaroch a formáciách, ktoré sú zobrazené aj na čínskych bankovkách. Krasové veže, kľukatý tok rieky, kľudný život rybárov loviacich pomocou kormorána. Po dvoch hodinách plavby nás čaká prvá zastávka – starobylé mestečko Xingping s dych vyrážajúcou panorámou. Výborný obed a pokračujeme do mestečka Fuli, ktoré ešte aj dnes dýcha dávnou históriou a je preslávené výrobou tradičných čínskych papierových vejárov. Popoludňajší rafting na typických bambusových pltiach na rieke Yu Long je nezabudnuteľným zážitkom. Tento prítok rieky Li je priezračnejší a pokojnejší, a preto i táto plavba je atraktívnejšia. Späť do Guilinu nás odvezie autobus, aby sme stihli večeru v hoteli. Dlhý deň, ale stál určite za to!

 

TOKIO JAPONSKO

Japonsko alebo Nippon, s 3 900 ostrovmi v Tichom oceáne, má rozlohu iba o niečo väčšiu ako Nemecko, ale až 130 miliónov obyvateľov. Je konštitučnou monarchiou s parlamentnou vládou. Veľkou raritou je, že panovník (cisár) pochádza stále ztoho istého rodu. Japonsko nikdy nebolo počas svojej dlhej histórie súčasťou iného štátu. Nachádza sa tu jedna z najviac zemetrasných oblastí Zeme. V oblasti je tiež viac ako 200 sopiek, z toho asi 120 je aktívnych. Vyše 80 % povrchu štátu zaberajú pohoria. Šikmé strechy chrámov, červené šintoistické brány, fascinujúca záhradná architektúra, čajová ceremónia, sushi a saké, šogúnska hrdosť a česť, obrovskí bojovníci sumo a prekrásne gejše. Ale aj vysvietené veľkomestá s vplyvom amerikanizácie, historické Kjoto a majestátna hora Fuji. Ostrovný charakter krajiny vytvoril jedinečnú a svojskú kultúru, vzdialenú od ostatných. Japonsko je originálne, voňavé, pyšné aj pokorné, tradičné aj moderné. Neuveriteľným spôsobom tu spolu kráčajú tradície s najmodernejšími technologickými novinkami. Na ulici je dokonalý poriadok, všetko funguje presne na čas, Japonci sú milí, úslužní a precízni, no nedávajú najavo žiadne emócie. Väčšinou nehovoria iným, ako svojim jazykom a sú závislí na hrách, ktoré cudzinci nechápu. Tokio – supermoderné a uponáhľané hlavné mesto Japonska a najväčšie mesto na svete s viac ako 33 miliónmi obyvateľov. Ponúka prekvapujúcu zmes príťažlivej architektúry futuristického výzoru, historických pamiatok a kultúry. Hlavné mesto financií a svetového obchodu, davy ľudí každodenne sa tlačiacich v rýchlovlakoch do práce a vysvietené ulice nočného mesta, kde sa extravagantná mládež chodí zabávať do skorých ranných hodín. Každá štvrť tejto metropoly je akoby iným svetom, mapa metra vyzerá ako pavučina, po uliciach sa promenádujú postavičky zjaponských komiksov, v bare si môžete dať namiesto drinku kyslík, v jeden deň si tu urobíte výlet do minulosti a aj do sci-fi budúcnosti.

 

10.deň

Čas plynie veľmi rýchlo a my dnes prelietame už do piatej zastávky na našej Ceste okolo sveta. Sme vo veľkom očakávaní, Japonsko je neodolateľná výzva pre každého cestovateľa! Let do Tokia prebehne rýchlo a popoludní pristávame v najväčšom megapolise sveta. Už počas transferu do hotela v jeho centre (The Peninsula Tokyo), nasávame jeho ohromnú atmosféru. Ozaj, má tento kolos vôbec centrum? Na večer máme pripravený zaujímavý program. Najprv si pozrieme Tokio z vtáčej perspektívy, z vyhliadky vo výške 350 m na veži Sky Tree, potom si zídeme o poschodie nižšie na večeru domodernej reštaurácii Sky Restaurant 634 s elegantnou japonskou gastronómiou a úžasným panoramatickým výhľadom na nočné veľkomesto. Teraz už máme o trochu lepšiu predstavu o Východnom hlavnom meste, čo je preklad názvu Tokio.

11.-12.deň

Máme k dispozícii dva celé dni, ale až tri jedinečné možnosti na spoznávanie Japonska. Ťažký výber, žiaľ všetko sa stihnúť nedá! Celodenný fakultatívny výlet do najkrajšieho japonského mesta Kjoto sa začína už skoro ráno transferom na železničnú stanicu, kde nastupujeme do ultramoderného rýchlovlaku Shinkanzen. Dva a pol hodinová jazda popod bájnu horu Fuji a sme v bývalom hlavnom meste Japonska, v jeho kultúrnom a náboženskom centre, v starobylom Kjote. Prezrieme si jeho spletité uličky, slávne chrámy Kinkakuji (Zlatý pavilón je ikonou krajiny) a Kiyomizu svýhľadom na mesto, okrem obeda absolvujeme aj typický japonský čajový ceremoniál a ikonickú Svätyňu tisícok brán Fushimi Inari. O šiestej večer opäť nastúpime do Shinkanzenu (máme 1. triedu) a presne na sekundu o 20.30 hod. sme opäť v Tokiu. Ďalšou alternatívou je celodenný fakultatívny výlet za poznaním moderného i starého Tokia. Z tokijského plánovaného programu vyberáme: Tsukiji - najväčší rybí trh na svete, luxusná finančná štvrť Ginza, Shibuya s najväčšou križovatkou sveta a neodmysliteľná fotografia so psíkom Hachikó, Dúhový most, Ódaiba – oddychové miesto domácich a IT centrum Japonska. Stihneme ešte avantgardnú Harajuku so šintoistickou svätyňou, či starobylú Asakusa s krásnym budhistickým chrámom? A niekde medzitým na obed ochutnáme výborné sushi. Pokiaľ uprednostňujete historické a prírodné atrakcie, tak poďte s nami na celodenný fakultatívny výlet Nikko. Hneď po raňajkách nasadáme do autobusu a smerujeme na sever do mesta Nikko, vstupnej brány do rovnomenného národného parku. Najviac vyzdobená svätyňa Japonska – Toshogu smauzóleom zakladateľa šogúnskej dynastie Tokugawa. Brána slnečného jasu Jómeimon, známy reliéf opíc Sanzaru, červený Shinkyo most. Po obede cesta serpentínami do hôr k najvyššiemu vodopádu krajiny – Kegon a k scénickému horskému jazeru Chuzenji. Trojhodinová cesta späť do Tokia.

 

Aljaška USA

Aljaška je najväčší, najsevernejší, najchladnejší, najextrémnejší, jeden z najbohatších a rasovo najrozmanitejších štátov USA, do roku 1867 bol súčasťou cárskeho Ruska. Keby bola Aljaška samostatným štátom, bola by devätnástym najväčším vo svete. Aljaška je známa nielen panenskou prírodou, ale aj ohromným bohatstvom nerastných surovín, najmä ropy, zemného plynu a zlata. Oficiálne sa stala 49. štátom USA v roku 1959. Anglický názov „Alaska“ je odvodený od slova Alaskax, niekedy tiež písaného Alyeska, ktoré v pôvodnom eskimáckom jazyku aleutčine znamená „Pevnina“. Aljaška je jedným z dvoch štátov USA, ktoré nesusedia so žiadnym ďalším štátom USA (tým druhým je Havaj). Od štátu Washington ju delí 800 km kanadského územia. Aljaška je teda exklávou – je síce súčasťou kontinentálneho územia USA, ale nie kontinuálneho. Je taktiež jediným štátom, ktorého hlavné mesto je dostupné len loďou alebo lietadlom. Juneau nespája so zvyškom štátu žiadna cesta. Najväčším mestom je Anchorage, v ktorého aglomerácii žije polovica zo 700 000 obyvateľov štátu. Na Aljaške sa nachádza 3,5 milióna jazier s plochou aspoň 8 hektárov. Zamrznutá voda vo forme ľadovcov pokrýva 41 440 km2 pevniny a 3 108 km2 prílivovej zóny. Len samotný Beringov ľadovec, ktorý sa nachádza na juhovýchode Aljašky, v blízkosti hranice s kanadským teritóriom Yukon, zaberá 5 827 km2. Lesy pokrývajú tretinu územia, najvyššie horstvá sa týčia do výšky viac ako 6 000 metrov. Bohatá fauna je ďalším charakteristickým znakom. Pre Aljašku sú typické medvede – je ich tu zhruba 130 000 kusov, väčšina z nich sú medvede čierne. Turisti však častejšie narazia na medvede hnedé – grizly, ktorí na rozdiel od svojich čiernych kolegov žijú aj na voľných pláňach a nielen v lese. Ďalšími pre Aljašku typickými veľkými cicavcami sú losy a soby. V južných prímorských oblastiach žije vydra morská, alka, mrož, tuleň, či uškatec.

 

13.deň

Keďže predošlé tri japonské dni boli vyčerpávajúce a dnes navyše budeme mať veľmi dlhý deň, tak odlet máme naplánovaný až o 12.00 hodine na obed. Prvé dnešné raňajky, ešte japonské, a už sa pomaly sústreďujeme na druhú polovicu našej Cesty. S jedným medzipristátím na dotankovanie sa po zhruba deviatich hodinách prepravíme z Ázie na americký kontinent. Jeho objavovanie začíname v prírodnom raji, naAljaške. Našou vstupnou bránou je letisko v najdôležitejšom meste tohto najväčšieho štátu USA – Anchorage, kde pristávame okolo štvrtej ráno. Pretože sme počas letu prekročili dátumovú hranicu, získali sme o jeden deň naviac, môžeme si po skorom rannom príchode do hotela v mestečku Girdwood (Alyeska resort) dopriať ešte jedny raňajky stále v ten istý kalendárny deň. Je to normálne? Je len ráno amy sme už dnes mali 2x raňajky a obed ivečeru na palube lietadla! „Udelíme“ si dnes voľno, individuálne si pochodíme toto zaujímavé ľadovcové horské stredisko alebo si ho a jeho okolie pozrieme z helikoptéry? Fakultatívny hodinový výlet helikoptérou za niekoľkými ľadovcami ponad pohorie Chugach, 20-mílovým údolím rieky s fascinujúcim panoramatickým výhľadom na aljašskú nedozernú krajinu a nedotknuté modré ľadovcové polia. Vrcholom výletu je pristátie priamo na ľadovci Colony (ak počasie a stav ľadu dovolí).

14.deň

Celodenný fakultatívny výlet na Kenai Fjords. Po skorých raňajkách vyrážame na dvojhodinovú scénickú jazdu na juh Aljašky, do mestečka / prístavu Seward. Tam prestupujeme na výletnú loď, ktorou sa plavíme pozdĺž horského pobrežia národného parku Kenai Fjords v severnom Pacifiku. Uvidíme dvadsiatku ľadovcov ponárajúcich sa do mora. Budeme ich aj počuť a cítiť, ako praskajú, lámu sa a padajú s rachotom do mora. Sprievodcovia nám porozprávajú o rozmanitej flóre a faune tohto unikátneho prírodného divadla a pri troche šťastia aj niektorých ich hlavných predstaviteľov uvidíme (uškatce, tulene avydry určite, možno alky aj veľryby). Obed na lodi v balíčku, aby sme zbytočne nestrácali čas pri pozorovaní okolitej scenérie. Večerný návrat autobusom do hotela.

15.deň

Pretože Aljaška je obrovská a náš pobyt je časovo obmedzený, odporúčame atraktívny letecký výlet. Poldenný fakultatívny výlet Denali. Po raňajkách hodinový transfer do najväčšieho prístaviska hydroplánov na svete na jazere Hood v Anchorage, kde nastupujeme do malého hydroplánu a so skúseným miestnym pilotom sa vydávame na trojhodinový vyhliadkový let na sever, do národného parku Denali, ktorého dominantou je rovnomenná hora (do roku 2015 známa ako Mt. McKinley), ktorá je najvyššou v severnej Amerike (6 168 m). Okrem nádhernej aljašskej divočiny, nedotknutej prírody, množstva jazier, magickej horskej scenérie, bude naj zážitkom pristátie na ľadovci, aby bol ten neopakovateľný pocit ešte výraznejší. A keď sa nám podarí nafotiť aj grizlyho, to bude úlovok! Po návrate do Anchorage krátka orientačná prehliadka mesta cestou do hotela.

 

Grand Canyon & Monument Valley USA

Najznámejšou dominantou štátu Arizona a pravdepodobne aj celého severoamerického kontinentu je Grand Canyon. Bol vytvorený riekou Colorado, je asi 446 km dlhý, v najužšej časti má 6 km, v najširšej 29 km a je takmer 2 km hlboký. Jeho steny sú tvorené viacfarebnými vrstvami pieskovcov, bridlíc a vápencov. Veľký kaňon má dva okraje, severný (North Rim), ktorý je vzdialený len pár kilometrov vzdušnou čiarou, ale až 320 km po ceste od južného (South Rim). Je v ňom viac ako 70 perejí. Prvé zmienky o kaňone prichádzajú od Európanov z polovice 16. storočia. Objavenie Veľkého kaňonu úzko súviselo s túžbami neveľkej skupiny španielskych vojakov a Indiánov z kmeňa Hopi hľadajúcich bohatstvo „Novej zeme“. S vidinou nájdenia zlata tak neplánovane „objavili“ jedno z najúchvatnejších miest USA. Lokalita je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1979, rovnomenný 5 000 km2 veľký národný park bol založený už v roku 1919. Monument Valley je oblasť v Coloradskej náhornej plošine, na hraniciach Arizony a Utahu, charakteristický množstvom rozoklaných červených pieskovcových skalných útvarov. Monolity, ktoré sa týčia z plochého údolia (skôr pláne) akoby ani neboli ztohto sveta. Najvyšší dosahuje 300 metrov nad dolinou. Najznámejší symbol amerického západu a westernových filmov je aj v jazyku kmeňa Navajo nazývané Údolím monumentov. Celá táto fotogenická oblasť nie je oficiálne národným parkom, ale je pod samosprávou autonómnej indiánskej rezervácie, ktorej obyvatelia sú predovšetkým potomkovia kmeňa Navajo. Flagstaff je mestečko v severnej Arizone ležiace v nadmorskej výške 2 106 m n.m. Má približne 70 000 obyvateľov, z nich 5 000 sú indiáni kmeňa Navajo. Jeho história je spätá s výstavbou železničnej siete v USA, na prelome 19. a 20. storočia tu bolo vybudované jedno z najlepších observatórií krajiny, vroku 1926 bola dokončená slávna Route 66, ktorá viedla aj cez Flagstaff.

 

16.deň

Už skoro ráno pokračujeme v„objavovaní Ameriky“. Z najsevernejšieho bodu našej tohtoročnej Cesty letíme päť hodín k ďalším super prírodným skvostom kontinentu. V malom arizonskom mestečku Flagstaff pristávame v popoludňajších hodinách. Krátky transfer do štýlového hotela (The Little America), na večeru veľký dobrý steak a k tomu pivo a whisky (veď sme na Divokom západe, nie?). Pre tých, čo radšej dajú prednosť luxusnému ubytovaniu, nevadia im dlhšie transfery (z letiska aj do národných parkov vždy o hodinu viac v každom smere) a neplánujú absolvovať oba výlety, ponúkame alternatívny pobyt v peknom mestečku Sedona na juh od Flagstaffu (Enchantment resort).

17.-18.deň

Nasledujúce dva dni budú stáť stopercentne za to! Budú dlhé, náročné, ale o to lepšie! Celodenný fakultatívny výlet do Grand Canyon. Z nášho hotela vo Flagstaff sa k americkej prírodnej ikone – národnému parku Grand Canyon dostaneme za dve hodiny jazdy veľkým pohodlným autobusom. Z južnej rímsy budeme z niekoľkých vyhliadok „očiť“ do neuveriteľne hlbokého kaňonu plného farieb, tieňov a rieky Colorado. Podľa mnohých je to jeden z najkrajších prírodných úkazov planéty, ak nie aj naj. K tomu obed priamo nad kaňonom a rozprávanie o pôvodnom indiánskom obyvateľstve kmeňa Navajo, ktorých potomkov určite stretneme v predajniach suvenírov. Podvečerný návrat do hotela. Celodenný fakultatívny výlet do Monument Valley. Do „Marlboro County“ trvá cesta autobusom tri hodiny veľkým pohodlným autobusom, preto vyrážame skoro ráno. Ale už vstup do tohto unikátneho parku je fascinujúci. Dlhočizná rovná príjazdová cesta a na jej konci Údolie monumentov! Červená púšť s úchvatnými pieskovcovými útvarmi / monolitmi, ktoré najvyššie sa vypínajú až 300 metrov nad údolím. V koľkých westernoch už hrali? V najslávnejšom „Vtedy na západe“ aj hlavnú úlohu! Keď si pozeráte toto údolie, tak máte pocit, že skaly pripomínajú rôzne staré stavby, hrady, či pevnosti, alebo zvieratá, či tváre. Ako sa mení osvetlenie, menia sa aj skaly a vám sa zdá, že ožívajú. „Obed s výhľadom“ a opäť spojitosti s hrdými indiánmi Navajo, ktorým toto územie patrí. Večerný návrat do hotela.

 

New Orleans USA

Typické americké južanské mesto New Orleans, ktorého 3 obyvateľov sú afroamerického pôvodu, leží na juhu štátu Louisiana, na brehoch majestátnej rieky Mississippi. V roku 2005 ho zruinoval hurikán Katrina, postupne však získava späť stratenú energiu, ekonomickú silu a vracajú sa i turisti. Dnes už žije na 100% a podľa cestovateľského rebríčka je najlepším americkým mestom pre živú hudbu, špeciálne koktailové zľavy, nakupovanie starožitností, divoké i romantické víkendy a lacné jedlo. V celkovom hodnotení ho prekonal iba New York. Mesto nesie nespočetne veľa prívlastkov. Najbohémskejšie, najšarmantnejšie, najtemperamentnejšie, najtolerantnejšie, či najuvoľnenejšie veľkomesto USA. Kolíska jazzu, bourbonu (neplatí tu zákaz konzumácie alkoholu na verejnosti), bujarého karnevalu Mardi Gras, mesto duchov, či voodoo. Kombinácia francúzskej histórie, životodarnej Mississippi, džezových koncertov, ošarpaných koloniálnych víl a pohodového životného štýlu jasne kontrastuje s ostatnými časťami krajiny. Toto nie je hyperaktívny New York, zošnurovaný Washington, ani prekomercionalizované Los Angeles. V tomto meste nikto nenosí so sebou iPod, zovšadiaľ totiž znie jazz, zydeco, backbeat, funky a blues. Paríž juhu a The Big Easy, aj takto prezývajú Američania New Orleans. Čo presne to znamená, sa dá postrehnúť krátko po príchode. Nikto sa nikam neponáhľa, nestresuje, ľudia posedávajú po lavičkách a hľadia na rieku. V baroch si od vás čašník nepýta občiansky preukaz, ak si objednáte pivo, a nikto si neláme hlavu ani so zákazom fajčenia. Ajchudobné okrajové štvrte s dosť vysokou kriminalitou majú svoju atmosféru. Život v New Orleansu pripomína v širších súvislostiach Titanic. Mesto sa s celou deltou Mississippi pozvoľna potápa (podobne ako Benátky), a tak k jednej z množstva zvláštností New Orleansu patrí aj fakt, že už po desaťročia leží niekoľko metrov pod úrovňou rieky Mississippi, ktorá tečie mestom korytom s umelo vyvýšenými brehmi.

 

19.deň

Lúčime sa s Divokým západom a naberáme kurz východ. Po krátkom trojhodinovom lete (skoro ani obed na palube nestíhame!) zavítame do rodiska Louisa Amstronga, do neopakovateľného New Orleans – The Big Easy. Transfer z letiska využijeme na krátke sa zoznámenie s týmto temperamentným južanským mestom (slávna Francúzska štvrť s kreolskou architektúrou a „odviazanou“ Bourbon street, dominantná katedrála St. Louis, majestátna rieka Mississippi, všade prítomná hudba – práve prebieha jeden z jazzových festivalov, ale aj pozostatky „zákernej Katky“ – ničivého hurikánu Katrina z augusta 2005). Luxusné ubytovanie priamo v centre diania (Windsor Court hotel), aby sme večer mohli vyraziť do ulíc ochutnať netradičnú zmes histórie, rôznych kultúr i kuchýň.

20.deň

Dnes spomalíme a urobíme si pohodový deň. Neskoré raňajky, po nich sa nalodíme na historický kolesový parník a počas relaxačnej trojhodinovej plavby po najznámejšej americkej rieke Mississippi budeme pozorovať mesto zinej perspektívy, počúvať o jeho pohnutej histórii, popri tom obedovať a počúvať živú jazzovú kapelu. Popoludnie a večer máme zase len pre seba (čo tak pozrieť si jeden z historických cintorínov alebo pekné Akvárium na brehu Mississippi?). Príjemný jazz nám stále znie v ušiach, a tak sa večer určite zastavíme aj v niektorom jazzovom klube.

21.deň

Celodenný fakultatívny výlet do okolia New Orleans. Po raňajkách sa vyberieme lepšie spoznať históriu štátu Louisiana a jej prírodné zaujímavosti. Cestou uvidíme pekné viktoriánske pánske sídla, zastavíme sa vtypickom plantážnickom sídle s nádhernou alejou stáročných dubov, kde na vlastné oči uvidíme slávu a bohatstvo starého Juhu a zároveň sa dozvieme viac o jeho otrokárskej minulosti a občianskej vojne, cajunskom etniku a ich živote (dáme si aj typický cajunský obed), popoludní sa člnom poplavíme po tajomných močiaroch amokradiach plných aligátorov, korytnačiek, mývalov a rôzneho vtáctva. A k tomu mysteriózne príbehy o voodoo rituáloch a upírske historky (pravdivé i vymyslené) ztýchto nehostinných končín južnej Lousiany

 

Great Exuma BAHAMY

Bahamské spoločenstvo, čo je oficiálny názov pre súostrovie 700 ostrovov a ostrovčekov (nazývaných „cays“ alebo „keys“), leží v Atlantickom oceáne východne od Floridy a severne od Kuby. Bahamy objavil v roku 1492 Krištof Kolumbus. Pôvodné indiánske obyvateľstvo vyhubili Španieli už v 16. storočí. Od začiatku 18. storočia boli ostrovy britskou kolóniou, s výnimkou krátkej španielskej okupácie v 80-tych rokoch 18. storočia. Kolonisti ich osídľovali väčšinou otrokmi dovezenými z Afriky (dnes je 80% Bahamčanov ich potomkami). Prvými európskymi osadníkmi bola zaujímavá zmes puritánov, ktorí v 17. storočí utekali pred náboženským prenasledovaním z Anglicka a pirátov, ktorí využívali tamojšie skryté a dobre chránené zátoky. Neskôr k nim pribudli lojalisti z Ameriky, a ešte neskôr americkí Južania, utekajúci pred občianskou vojnou. V období prohibície sa Bahamy stali významným centrom obchodu s liehovinami. Počas druhej svetovej vojny tu Američania zriadili niekoľko vojenských základní. Korunnej kolónii Bahamám udelila Veľká Británia nezávislosť v roku 1973. Hlavou štátu však zostáva britská kráľovná Alžbeta II., ktorú na ostrovoch zastupuje generálny guvernér. Väčšina z 300 000 obyvateľov žije na ostrovoch Grand Bahama a New Providence, na ktorom leží aj hlavné mesto Nassau. Krajina žije zcestovného ruchu (zamestnáva 40% pracovných síl) a z výhodných daňových zákonov, ktoré z nej činia jedno zfinančných centier sveta. Čisté tyrkysové more, krásne široké piesočnaté pláže, relatívne plytké pobrežie, príjemné subtropické počasie, prívetiví domorodci, luxusné hotely a preslávený miestny rum sú garantmi výborného plážového relaxu na Bahamách, obzvlášť v oblasti Exuma. Na dvoch ostrovoch Great a Little Exuma ležiacich na obratníku Raka si obyvatelia uchovávajú jednoduchý štýl ostrovného života, ktorý vidno aj vmestečku George Town.

 

22.deň

Po troch intenzívnych týždňoch už skutočne potrebujeme oddych, najlepšie na krásnej bielo piesočnatej pláži s plným servisom a príjemným počasím. Preto našou deviatou zastávkou je bahamské súostrovie kúsok od Floridy i Kuby, presnejšie jeden z jeho neveľkých ostrovov Great Exuma. Raňajky v New Orleans a už krátko po obede vystupujeme z lietadla v tejto dovolenkovej oáze. Plážový rezort (Sandals Emerald Bay) a jeho výborné all inclusive služby sa budú snažiť za tri dni z nás dostať únavu a „vrátiť“ nás domov oddýchnutých i opálených. Uvidíme!

23.-24.deň

Pre pobyt na Bahamách nemáme naplánovaný žiaden program. Hlavnou náplňou väčšiny z nás bude luxusná all inclusive kombinácia pláž, more, bazén, reštaurácie a bary, šnorchlovanie, možno tenis, či golf, určite masáž. Snáď to nejako zvládneme! Jednou z neobvyklých atrakcií ostrova Great Exuma sú „plávajúce prasiatka“. Tieto domestikované tvory žijúce na ostrovčeku Major‘s Spot Cay, nikto nevie odkiaľ a ako tam prišli, vítajú každú prichádzajúcu loďku a plávajú okolo nej v očakávaní nejakej potravy. Nepozrieme sa za nimi? Pred poslednou nocou na Bahamách sa oficiálne rozlúčime na spoločnej záverečnej večeri, ktorá sa v dobrej nálade asi značne natiahne.

25.deň

Niektorí ešte dospávajú včerajšiu dlhú noc, iní si užívajú voľné dopoludnie. Hneď po skorom obede krátky transfer na letisko a popoludní odlet do Európy (s jedným technickým medzipristátím). Konečne alebo ešte sme mohli ostať? Onedlho po odlete nás čaká ešte jedna veľmi neobvyklá atrakcia Cesty okolo sveta 2018 – žrebovanie o štýlový kabriolet RANGE ROVER EVOQUE priamo na palube lietadla. Kým sa dozvieme meno šťastného výhercu, prebehne aj hodina. Nakoniec ostávajú už iba dve mená, o ich osude rozhodne pán kapitán. Jeden bude sto percentne veselý, druhý asi sklamaný.

26.deň

Naša nádherná Cesta okolo sveta – Range Rover edícia 2018 je vo finále. Bohatší o stovky vnemov, emócií, neopakovateľných zážitkov, nových priateľstiev a kontaktov, ale i nekonečne veľa fotografií sa lúčime so známymi is našou milou posádkou lietadla. Prílet doBratislavy a následne do Prahy je naplánovaný na ranné hodiny, aby sme už okolo obeda mohli byť doma!

 

Zmena programu vyhradená

 

 

 

Krajiny

Zobraziť všetky »

Počasie

Bahamy
zajtra:   31 °C
Japonsko
včera:   25 °C
Čína
včera:   29 °C
Brunej
zajtra:   33 °C
Barma (Mjanmarsko)
dnes:   35 °C
USA
včera:   37 °C

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,88 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,39 HRK
Turecká lira  EUR 5,66 TRY
Americký dolar  EUR 1,17 USD

Zobraziť všetky »