Po-Pá 9,00-18,00
So 9,00-12,00
yanka@centrum.sk
+421 907 831 487

Severné Nemecko a ostrov Rujana

Destinácia: Nemecko
Kód zájazdu: 827955
Cena od: N/A
Príplatky od: N/A
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

Je nám ľúto, ale tento zájazd bol už vypredaný a neobsahuje žiadne termíny. Vyberte si prosím iný zájazd.

Popis zájazdu

Tisíc kilometrov dlhé pobrežie Baltického a Severného mora, široké pláže, pieskovcové duny, rybári a ich malebné prístavy. K tomu hrdé hanzovné mestá so stáročnou históriou, vidiecke scenérie s množstvom jazier a krásnou prírodou, či rozprávkový zámok Schwerin, považovaný za jeden z najväčších skvostov Nemecka. Podobne ako Benátky a Janov na juhu, práve hanzovné mestá na čele s Lűbeckom mali v minulosti monopol na obchod na severe – a na ich vzhľade je to vidieť. Väčšina z nich prežila napriek vojnovému peklu a dnes ich architektúru prísne chráni UNESCO. Keď sa človek prechádza ulicami Brém s unikátnymi hrazdenými domami alebo obdivuje nádherné tehlové centrum Lűbecku, musí žasnúť nad ľudským umom. Hamburg má iný príbeh. Počas vojny brutálne poničený, dnes je domovom jedného z najväčších prístavov sveta a spojením tradície a moderny priťahuje davy. Ako čerešnička na torte na nás čaká Rujana, bájny ostrov s vysokými kriedovými útesmi, piesočnými plážami a rozľahlými lesmi, ale aj s obrím nacistickým rekreačným strediskom.  

 

Autobusom bez nočnej jazdy

2 PRVÍ INDIVIDUÁLNI KLIENTI NEPLATIA DOPLATOK ZA 1/1 IZBU  

1. deň: Odchod v skorých ranných hodinách, jazda cez Nemecko. „Rím severu“- Brémy. Nie pre nádherné stavby, akými sa môže popýšiť talianske hlavné mesto, ale najmä preto, že sa Brémy stali základňou odkiaľ prichádzalo kresťanstvo na sever do Škandinávie.

2. deň: Brémy. Na hlavnom námestí pochopíme, prečo sa nazývajú „schön klein“, pekné malé mesto. Niektoré fasády okolostojacich budov vyzerajú akoby boli ozdobené zlatom, iné sa predbiehajú v počte sôch, no nakoniec aj tak zvíťazí radnica Rathaus. Katedrála sv. Petra s dvojicou veží, socha rytiera Rolanda symbolizujúca boj medzi radnicou a cirkvou. Najznámejší symbol mesta, plastika brémskych Stadtmusikanten vystrihnutých z rozprávky bratov Grimmovcov. Osol, pes, mačka a kohút. Najznámejšia ulica mesta Böttcherstrasse. Slobodné a hanzové mesto Hamburg. Kostol sv. Michaela, najvýznamnejšia baroková stavba severného Nemecka s najväčšími vežovými hodinami v Nemecku. Historický Speicherstadt (UNESCO), navlas rovnaké stavby z červených tehličiek so zelenými medenými strechami, najväčší súvislý komplex skladových budov na svete.

3. deň: Friedrichstadt alias malý Amsterdam. Akoby sa tu zastavil čas, aspoň na prvý pohľad. Holandské korene – stupňovité lomené štíty domov, vodné kanály skrz celé mesto, malé mostíky cez rieku Treene, úzke vysoké fasády domov a jedinečné symboly na domoch, namiesto tradičného číselného označenia. Husum – tradícia pri mori. Rybárske mestečko, centrum lovu kreviet priamo na brehoch Severného mora. Staré rybárske uličky, prístavné krčmičky, mestský prístav – ideálne miesto k zakusnutiu miestnej špeciality „Fischbrötchen“ (ryba v žemli). Nemecký Lűbeck (UNESCO) vyhlásený za Kráľovnú hanzy, jedna z najskvostnejších raných metropol svetového obchodu. Stredoveké Staré mesto, lemované vodnými priekopami a riekou Trave, symbol mesta Holštýnska brána (Holsentor) s dvoma kruhovitými vežami. Stredoveké uličky a chodníky, početné gotické tehlové kostoly a kláštory, Dóm z 12. st., dokonalá tehlová radnica dokumentujúca bohatstvo a sebavedomie niekdajšieho meštianstva. Najpôvabnejšie ulice Mengstrasse a Königstrasse a traja nositelia Nobelovej ceny Günter Grass, Thomas Mann a Willy Brandt. Marcipánové mesto a Lűbecký marcipán. 200 ročná kaviareň Niederegger Café. Kedysi sa mu pripisovali liečivé účinky, preto sa o jeho výrobu starali len lekárnici. Neskôr sa stala lahôdkou šľachty a obľúbeným zákuskom na kniežacích stoloch.

4. deň: Zámok Schwerin prezývaný „Neuschwanstein severu“. Býval hlavným sídlom veľkovojvodov z rodu Mecklenburg-Schwerin. Staré hanzové mesto Wismar (UNESCO), niekdajšia významná švédska námorná základňa s najlepšie chránenou pevnosťou v Európe, ktorú Švédi prenajali Meklenburgsku, ale nikdy si ju nevyžiadali späť. Najväčšie severonemecké námestie s rozmermi 100-krát 100 metrov obklopené elegantnými stavbami všetkých slohov. Klasicistická Radnica, Wassserkunst s prepracovanou kovanou fontánou, gotické skladisko z roku 1380 známe ako Alter Schwede, zvyšok pôvodnej impozantnej gotickej stavby - osemdesiat metrov vysoká veža chrámu svätej Márie.

5. deň: Najväčší nemecký ostrov - Rujana. Sen v strede Baltského mora. Elegantné, bohaté, morské kúpeľné mesto Binz. Promenáda, na ktorú nadväzuje mólo vedúce do mora. Hitlerov nacistický dovolenkový rezort Prora. Nikdy nesplnil svoj účel a 10 tisíc izieb zostalo až do ostatných rokov prázdnych. Dnes sú štyri spomedzi ôsmych budov zrekonštruované, jedna slúži ako najväčší hostel v krajine a ostatné tri sú v ruinách. Dvojica majákov na myse Kap Arkona. Königsstuhl – kriedové útesy v prírodnom parku Jasmund. U-Boot Museum Sassnitz, ponorka Britského kráľovského námorníctva (1962) prezývaná „Tichý zabijak“. Zúčastnila sa operácií v Perzskom zálive v r. 1991. 6. deň: Dominanta mesta kostol Marienkirche a prístavná romantika: Rostock. Miesto najväčšieho stretnutia historických lodí na svete, jeden z najväčších stredovekých prístavov Európy a miesto postavenia prvého nemeckého parníka.

CENA ZAHŔŇA: Autokarovú dopravu z ZA, TN, TT, BA, 5x ubytovanie s bufetovými raňajkami, sprievodcu CK, slúchadlá počas prehliadok, poistenie proti insolventnosti.

CENA NEZAHŔŇA: Pobytová daň v hoteloch, vstupy, komplexne cestovné poistenie.

OSTATNÉ DOPLATKY: Za 1/1 izbu 135 €, za 2 večere 45 €, za miesto v prednej polovici autokaru 10 €, za nástupné miesto v NR 20 €.  

POSLEDNÁ ŠANCA ZÚČASTNIŤ SA ZÁJAZDU. ZÁJAZD NEBUDE V ROKU 2020. 

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,66 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,44 HRK
Turecká lira  EUR 6,44 TRY
Americký dolar  EUR 1,11 USD

Zobraziť všetky »

Kontaktujte nás

Ak mate otazky, potrebujete pomoct s vyberom vasej dovolenky, napiste nam prosim.

Meno:
E-mail:

Telefón:

Text: